VAJİNA ESTETİĞİ

Genital organlar dış genital organlar ve iç genital organlar olarak iki gruba ayrılmaktadır. İç genital organlar : Vajina, rahim , uterus, ve yumurtalıklardan ibarettir.

Dış genital organlar: Vajina dış kısmı, kızlık zarı -hymen, küçük dudaklar ( labia minör ), büyük dudaklar (labia mayor ) , klitoris ve vulvadan oluşur. Genital estetik ameliyatlarda bizi genellikle dış genitaller ilgilendirmekle beraber vajina da bazı durumlarda estetik ve işlevsel nedenlerle cerrahi işleme maruz kalabilmektedir? Yukarıda saydığımız durumlardan vajinada genişleme genellikle vajinal doğum ile pelvis taban kaslarının ve dokuların gevşemesi ile ortaya çıkmakla beraber diğer durumlar doğuştan olan anatomik problemlerdir.

Normal yolla vajinal doğum vajinada genişlemenin yanısıra idrar torbasında sarkma ( sistosel ) , barsaklarda vajina içine doğru sarkma ( rektosel ) ve rahim sarkması ( uterin prolapsus ) gibi problemlere neden olabilir.Bu durum estetik olarak hastalarda problem yaratmakla beraber işlevsel olarak da idrar kaçırma, kabızlık, idrar yolu iltihabı, rahim sarkması sonucu enfeksiyon ve ağrı gibi önemli problemlere de neden olabilmektedir. Bütün bu bilgilerin ışığında bu ameliyatların estetik kaygıların yanında sağlık açısından da çok önemli olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır. Estetik problemler kadının kendisini kötü hissetmesinin yanında cinsel hayatını da olumsuz etkilemekte ve bu da eşler arasında boşanmaya kadar giden önemli sorunlara yol açabilmektedir. Estetik kaygılarını aşmış bir bayan kendine daha çok güvenecek, özgüvenini kazanacak ve cinsel hayatta da kendisini daha iyi hissedecektir?

Labioplasty Ameliyatı: En sık rastlanan genital estetik sorunlardan biri, dış ve iç dudakların büyüklüğü ve sarkmalardır. İç dudaklar ( labia minör ), klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Bazı kadınlarda iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak dış dudaklardan sarkacak şekilde uzun olması tıbben önemli bir sorun yaratmasa da estetik görüntüyü bozarak kadını çözüm arayışına iter. Bazen dış dudaklar ( labium majuslar ) yapısal olarak normalden uzun , büyük veya asimetrik olabilir. Bu durumda cinsel ilişki esnasında penisin itmesi ile labiumlar gerilebilir ve bu da ağrıya yol açabilir. Tüm bu nedenlerle tedavi ve kozmetik amaçlı cerrahi ile labiumlar normal boyutlarına indirilebilir. Asimetri ? eğer varsa ? giderilebilir. Labioplasti operasyonu daha önceden doğum yapmamış kişilerde de uygulanabilir. Hatta bakire kızlarda bile yapılması kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmayacaktır.

PENİS BÜYÜTME VE UZATMA: Erkeklerde penis boyu uzatma ve kalınlaştırma ameliyatları yapılabilmektedir.

Ayrıca eğri penis,hypospadias (peygamber sünneti) gibi doğumsal  rahatsızlıklarda opere edilimektedir.