Lazer lipoliz yöntem farklı dalga boylarında olan lazer ışığının özel fiber optik kablolar yardımıyla yağ dokusu içine uygulanmasıyla yapılmaktadır. Bu farklı dalga boylarında olan lazer ışınları oldukça hızlı bir şekilde yağ depolarını eritmekte ve vücudun şekillenmesinde etkili olmaktadır. Bu yöntem sadece vücut şekillendirmede değil, yüz liftinge ve yüz şekillendirmede kullanılan bir yoldur.

Tedavi alanında ise, ısının etkisiyle ter bezlerinde harabiyet yapmakta ve hiperhidroz yani aşırı terleme tedavisinde tercih edilmektedir. FDA onayı olan lazer lipoliz vücudu ve yüzü diğer uygulamalara göre yan etkiye  olmadan, nazik bir şekilde şekillendirmekte ve istenen kıvrımları elde etmeyi sağlamaktadır.

Yüz, karın, kalçanın iç kısımları, boyun, sırt, diz ve kollarda dahil vücuttaki her yerde güven içinde kullanılabilir. Aynı zamanda kadınlarda ve erkeklerde bel çevresindeki şekillendirmede oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

LİPOMATİK: Lipomatik Antalya Türkiye

Lipomatik Yönteminin Sunduğu Kolaylıklar Nelerdir?

Yöntemin hastalar açısından iyileşme süreci, uygulama yapılabilecek bölge çeşitliliği ve anestezi alternatifi konularında, cerrah açısından ise ameliyat süresi, iyileşme süreci ve pratiklik konularında çeşitli kolaylıkları bulunuyor. Yağ aldırma operasyonları sonrasında zaman zaman karın germe ameliyatı ile karın bölgesindeki fazla derinin gerdirilmesine ihtiyaç duyulabiliyor. Lipomatik yöntemiyle liposuction bölgedeki bağ dokusuna zarar vermeden gerçekleştirilebiliyor. Böylece bölgedeki derinin toparlanmasını ve iyileşmesini kolaylaştırıyor ve karın germe ameliyatı gereksinimini de azaltıyor. İşlemin diğer uygulamalara göre daha kısa sürmesi ise hem cerrah hem de hasta açısından bir avantaj.

Lipomatik Sonrası İyileşme Süreci

Pek çok liposuction tedavi yönteminde olduğu gibi Infrasonic Tickle Liposuction uygulamasında da hastanın ameliyat sonrasında bazı dikkat etmesi gereken noktalar ve uyması gereken kurallar bulunuyor.

Liposuction -lipomatik- sonrasında korse kullanımı

Özellikle belirli bir süre hastanın korse giyme kuralı bu yöntem için de devam ediyor. Lipomatik yönteminin sonrasında da hastanın en az 1 hafta boyunca korse giyme ihtiyacı bulunuyor. Bu korse giyme süresi hastanın ihtiyacı doğrultusunda doktor tarafından arttırılabilir.

Lipomatik sonrası normal hayata dönüş

Hastanın iş hayatına geri dönme süresi de bazı değişkenlere göre farklılık gösterebiliyor. Bu noktada da net bir süre belirtmek doğru olmayacaktır. Ancak uygulama yapılan alana, alan sayısına ve hastanın bazı kişisel durumlarına bağlı olarak ortalama 1 ya da 5 gün arasında bir zaman geçtikten sonra hasta günlük iş yaşamına geri dönebiliyor.

Her hastanın durumu özeldir

Fakat ameliyat sonrasında uyulması gereken kurallar, günlük yaşama dönme ve bazı noktalara dikkat etme gibi konuların doktor ile detaylı bir şekilde görüşülerek uygulanması gerekiyor. Bu noktada hastanın sağlıklı bir şekilde iyileşme dönemini geçirebilmesi adına doktorun tavsiyelerine harfiyen uyması büyük bir önem teşkil ediyor. Aynı şekilde hasta ameliyatı ile alakalı bazı bilgileri de doktoru ile yapacağı ön görüşme sonrasında öğrenebiliyor. Çünkü süreç her hastada ve her bölgede farklı ilerleyebiliyor. Bu nedenle hastanın çevresindeki insanlardan duyduğu ameliyat hikayelerini değil de doktorunun verdiği bilgileri baz alması gerekiyor.

Lipomatik Herkese Uygulanabiliyor mu?

Aynı zamanda Lipomatik  tekniği daha geniş vaka gruplarına da hitap edebiliyor. Çünkü hastaların genel anestezi ihtiyaçları ciddi ölçüde azalabiliyor. Bu sayede genel anesteziye uygun olmayan hastalar da Infrasonic Lipomatik yöntemi ile tedavi olabiliyor. Bu noktada elbette kullanılan cihazın gücü de etkili bir faktör olarak gösterilebiliyor.

Liposuction tedavi yöntemi herkesin de bildiği şekliyle bir vücut şekillendirme yöntemi. Özellikle hiçbir liposuction yönteminin zayıflama tekniği olarak görülmemesi gerekiyor.

Lipomatik yöntemi diğer liposakşın yöntemlerinden biraz daha farklı olarak vücut şekillendirme uygulamasına ilave olacak şekilde karın germe ameliyatından çekinen hastalar için ya da bölgesel yağ yükünden kurtulma ihtiyacı olan fazla kilolu hastalar için de etkili bir teknik olabiliyor.

Lazer Liposuction ve Lipomatik Arasındaki Farklar

Lipomatik tedavisinde kullanılan cihaz, lazer liposuction gibi tedavi yöntemlerinin lazer ısısı ile yağ dokusunu ve bağ dokusunu eritme tekniğinden biraz daha farklı şekilde tedavi uyguluyor. Özellikle bu yöntemde bağ dokusuna neredeyse hiç zarar verilmiyor. Bu yöntem ile cihazın kanülleri vücutta dakikada 5000 devirli bir çırpma  hareketi uyguluyor ve böylece yağ dokusu ile bağ dokusu birbirinden ayrılıyor, aynı anda da çekilebiliyor.

LİPÖDEM (Lipedema) TANI VE TEDAVİSİ

Lenfödem veya obezite ile karıştırılabilen bu kronik durum, Batı ülkelerindeki kadınlarda %11-18’e varan oranlarda bildirilmektedir. Toplumun ve sağlık profesyonellerinin lipödemle ilgili farkındalığının az olması nedeniyle hastalar çoğunlukla tanı alamamakta, kilo ver ve egzersiz yap gibi önerilerle eve yollanmakta, kaderlerine terk edilmektedir.Lipödem,  adipoz doku bozukluğu, yağ dokunun patolojik birikimi ve dağılımı ile karakterize bacaklarda ve bazen kollarda progresif simetrik genişlemelere yol açan ağrılı bir durumdur. Lipödemli kadınlarda kilo aldıklarında durum daha da kötüleşmekte veya kilo verip bacaklarında değişiklik olmadığını gördüklerinde psikolojik stres, anksiyete, deprsyon ve sosyal izolasyona varan sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Obezite lipödeme eşlik edebilse de  tamamen farklı bir durumdur. Obezitenin aksine lipödemdeki adipoz hipertrofisi ve şişlik diyet, egzersiz, kalori kısıtlaması veya bariatrik cerrahilere dirençlidir. Lipödem vücudun belden yukarısının normal olduğu lipödemden ve orantılı ve global yağ doku artışıyla karakterize obeziteden farklıdır

 

Lipödemde Tedavi

Tedavide ana yöntem lenfatiklere hasar vermeyecek şekilde ince kanüllerle mikro-kanüller liposuction ve lazer-asiste liposakşın önerilmektedir. Cerrahi tedavilerin başarısı için sonrasında KDT ve bası giysilerinin giyilmesi önemlidir.