FUE SAÇ EKİMİ ANTALYA / ANTALYA SAÇ EKİM MERKEZİ
Temel yöntem saç köklerinin uygun olan bölgeden alınarak açık alanlara replantasyonudur (ekim ). Saç ekiminde başarıyı etkileyen önemli noktalardan birisi, saçların doğal görünümde ve yerleşimde çıkmasıdır. ‘Aksi takdirde ‘’çim adam’’ gibi görüntüler oluşabilmektedir. Mevcut iki ana yöntem mevcuttur. Bunlar FUT ve FUE dir. Bunların hangisine uygun olduğunuz ise estetik cerrahınız tarafından karar verilmektedir.Hasta tercihine bağlı değildir.

Her iki yönteminde tıbbi endikasyonları vardır.FUE esas olarak sırt ve omuz bölgesindeki kılların kafaya ekilebilmesine olanak sağlamak için başvurulmuş bir yöntemdir.Günümüzde ise genel kullanılan yöntem haline gelmiştir

Saçlı deri bölgesini içeren kafa bölgesi deri ve deri altı damarları çeşitli bağlantılarla beyin ve kalp ana damarlarına boşalırlar. Dolayısıyla yüz ve kafa derisine yapılan işlemlerde asepsi kurallarına uyulmazsa menenjıt, beyin ve kalp iltihapları (kardit ) görülebilir. Bu nedenle saç ekimi yapan kişilerin mutlaka plastik cerrahi uzman olmasına dikkat edilmesini hastalarımıza önemle vurgularız.

Kliniğimzde saç ekimi microcerrahimotor ile plastik cerrahımızım kişiye özel ekim planlamasıyla yapılmakta ve ortalama 6-8 saat sürmektedir.

FUE İLE SAÇ EKİMİ:

Kafanın arka bölgesinde iki kulak arasında kalan alandan tek tek saç kökleri alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu bölgedeki saç köklerinin tercih edilmesinin nedeni genetik dökülmeye ve Testesteron hormonuna duyarlı olmamalarıdır. Saç köklerinin alınması işlemi ise kliniğimizde özel tasarlanmış mikrocerrahi motor ve micro punclarla yapılmaktadır. İşlemde kullanılan punclar saç yapısına ve saç köklerinin nakledileceği bölgeye göre 0,6mm – 1,0mm arasında farklılık göstermektedir. Lokal anestezi altında yapılan işlemde enseden alınan saç oluşumları greft içindeki saç teli miktarlarına göre katagorize edilmektedir ve hücresel beslenmelerine devam için özel bazı sıvılarda bekletilir.

Alım işlemi bitirildikten sonra saç köklerinin yerleştirileceği kanal açma işlemine geçilmektedir. Saçlar bu aşamada verilen yönlere ve sıklığa göre çıkacaklardır. Bu nedenle kanal açımında kullanılan aletler ve ekip deneyimi oldukça önemlidir. Açılan küçük sıyrıklar kişinin yüz hattına uygun, düz bir hat takip etmeyen, asimetrik dizilime sahip olmalıdır. Ayrıca varolan saç yönlerini takip eden, ön hatta ortalama 30 – 35 derece arkaya gidildikçe,alana göre açı değiştirilerek  maksimum 45 derece açıya sahip, çıkarılan greftlere uygun genişlik ve derinliğe sahip nitelikte olmalıdır. Böylece çim adam gibi görüntüler oluşmamakta ,doğal saç görüntüsü elde edilebilmektedir.

Kanal işlemininden sonraki aşama greftlerin sıyrıklara yerleştirilmesidir. Bu aşamada daha önceden tel sayılarına göre katagorize edilen greftler kullanılmaktadır. Tek telli olan greftler en ön hatta ekilerek doğal bir görünüm sağlanır. Daha sonra geriye doğru iki telli, üç telli ve daha fazla tel içeren greftler ekilmektedir.

İşlemden sonra dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır;

  1. Ekilen saçlara ilk 2 gün dikkat edilmelidir. Saçlar tamamı ile vücudumuza yara iyleşme seyrinde entegre olmaktadır. Bu nedenle çarpma ve sürtmelere karşı dikkatli davranmak gerekmektedir.
  2. İlk 3 gün alkol almamak, cinsel ilişkide bulunmamak ve de saçları yıkamamak gerekmektedir. 3. günden sonra 10 gün boyunca tarif edilen yöntem ve ürünlerle saçlar yıkanmalıdır. Operasyonu takip eden 10 – 12 gün içinde meydana gelen kabuklanmalar kaybolacaktır.
  3.  İlk 15 gün saç traşı, ağır sportif faaliyetler, salon sporları, yüzme, sauna, vb. uygulamalardan kaçınılmalıdır
    .

Ekilen saçlar yıkamayla birlikte geçici bir dökülmeye maruz kalırlar. Bu dönem yaklaşık 3 hafta sürmektedir. Dökülme evresi bittikten sonra 3 ay süren kuluçka ve bekleme evresi başlar. Bu dönemin ardından ise yavaş yavaş saç telleri çıkmaya başlar. 5. yada 6. ayda % 80 – 85’ lik bir orana kavuşmuş olurlar. Saç çıkışları 9 – 10 ay devam etmektedir. 1. Yılın sonunda artık kalitesi ve görüntüsü ile sizi tatminkar bir görüntüye kavuşturan saçlarınız olur.