Genç ve güzel bir yüz nasıl olur?

yuzgenclestirme1Güzel insanlarda yanakların üst kısmında, elmacık kemiklerinin üzerinde hafif bir çıkıntı ve onun hemenaltında hafif bir girinti oluyor.

Bu çeneyle birlikte yüze oval ve hoş bir şekil veriyor. Ancak zamanla birlikte yer çekimi, yüzdeki oluşumları aşağı çekmeye başlıyor. Ayrıca yüzdeki deri ve deri altı oluşumları kullanıla kullanıla eskiyor.

Yüzdeki mimikler nedeniyle çizgiler de meydana geliyor. Tüm bunlar kırışıklıklara, alında, iki kaş arasında derin çizgilere, kaşların özellikle dış kısımlarının aşağı doğru yer değiştirmesine ve göz kapaklarının kaşla birlikte gözün üstüne doğru yığılmaya başlamasına neden oluyor. Ayrıca yandan bakıldığında, alnın ve yanakların dışbükey olan görüntüsü gittikçe düzleşiyor. Göz altlarında çukurluklar meydana geliyor. Bunun nedenide yanakların hem aşağıya hem içe doğru yer değiştirmesi.

Yaş farkını oluşturan ne?

Bir insanın yaşını, aşağı yukarı tahmin etmek hiçbirimiz için zor değil. Baktığımızda 28 yaşındaki bir kişiyle 18 yaşındaki birisinin arasında belirli bir yaş farkı olduğunu herkes söyleyebilir. Bir kişinin yaşın ı tahmin etmemizi kolaylaştıran kırışıklıklar mı? Bu soruyu “evet” diye yanıtlamak pek mümkün değil. Çünkü bir kişinin yüzünde 30 yaşından önce hemen hemen hiç kırışık olmuyor. Peki o zaman belirleyici etken ne? Tamamen yüzdeki oluşumların zamanla birlikte yer değiştirmesine bağlı. Yaşla birlikte yüzün yüksek olan kısımları yer değiştirerek aşağı doğru birikiyor. Oval şekilli olan yüz zamanla dikdörtgen bir şekil alıyor.Yaşlıların yüzleri ovalden çok dikdörtgen şekle sahip oluyor. Aslında hepimiz bilimsel olarak açıklamasını yapamasak da, zamanın yüzümüz üzerindeki etkisini görebiliyor ve doğru yaş tahmini yapabiliyoruz.

Yaşla neler oluyor?

Yaşlandıkça yüzümüzün sadece kırıştığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.
Yüze bakıldığında yaşın belli olmasına esas neden olan dokuların
aşağı doğru yer değiştirmesi. Zaman ve yerçekimi bakın yüzümüzü nasıl etkiliyor.

Kaşlar aşağıya düşüyor, göz kapaklarının üzerine yığılıyor. Bu da gözlerin olduklarından daha küçük görünmesine neden oluyor.

Yanakların sarkması göz altlarında çöküklerin, torbalanmaların oluşmasına yol açıyor.

Yanaklar elmacık kemiklerinden aşağı doğru yer değiştiriyor. Özellikle ağzın yan kenarında birikiyor, yüze daha hoş bir ifade kazandıran ovallik kayboluyor surat dikdörtgen şekle daha benzer bir hal alıyor.

Burun kanatlarından dudak kenarlarına doğru uzanan çukurluk derinleşiyor.

Dudaklar dolgunluklarını kaybediyor ve inceliyor.

Dışa doğru çıkık olan alın ve yanaklar düzleşiyor.

Kimler için Uygun?

Zamanla birlikte yüzünün sarktığını, yanaklarının, alnın aşağı doğru yer değiştirerek yüzünün ovalliğini kaybettiğini düşünenler.

Genç olmasına rağmen kaş ve gözleri doğuştan gelen özellikler nedeniyle aşağı düşük olanlar

Yine genç olmasına rağmen yanaklarının ve alınların yüze dinamik ve hoş bir görüntü veren yuvarlaklığa ve çıkıklığa sahip olmadığına inananlar.